HUSA NA PROVÁZKU (CZ) – Legenda českého divadla!
Divadlo Husa na provázku založili v roku 1968 Eva Tálská, Peter Scherhaufer a Zdeněk Pospíšil, študenti divadelnej réžie Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, spoločne s ich učiteľom, dramaturgom Bořivojom Srbom, ktorý sa stal prvý umelecký vedúci súboru. Názov pochádza z knihy o filme a divadelnom librete Jiřího Mahena, z ktorej čerpali myšlienky pre ich javiskovú prácu, podobne ako boli inšpirovaní prácou E. F. Buriana a Bertolta Brechta. Súbor bol pôvodne založený ako formácia zakladajúca si na práci na jednej určitej úlohe, aktivite. Okrem svojich zakladateľov tiež združovala hercov, umelcov, hudobníkov a spisovateľov. Vo svojom programe kládli silný dôraz na vytváranie a rozvíjanie vlastnej kreatívnej práce a experimentovanie. Hlavnými rysmi bola dramaturgická otvorenosť, hľadanie motívov pre divadelné spracovanie mimo obvyklých divadelných textov, využitie nových možností pre rozvrhnutie divadelného priestoru a dôraz na fyzickú, hudobnú a telesnú pripravenosť hercov.
V roku 1972 sa divadlo stáva profesionálnym. Členmi sú dnes také známe mená ako Boleslav Polívka, Miroslav Donutil, Jiří Pecha, Jiří Bartoška, Dáša Blíhová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Karel Heřmánek a neskôr i Alena Ambrová či Iva Bittová. Pod réžiou E. Tálskej, P. Scherhaufer či Z. Pospíšila vznikli jedinečné, špičkové a dnes už i legendárne predstavenia, ktoré žali úspechy po celom svete. Mnoho úspešných produkcií vzniklo i pod vedením režiséra Iva Krobota a dramaturga Petra Oslzlého. V roku 2005 sa umeleckým vedúcim Divadla Husa na provázku stáva Vladimír Morávek. Na projektoch divadla spolupracuje s takými osobnosťami ako Miloš Forman, Václav Havel a celou radou intelektuálov združených okolo projektu Česká vize 2009 (Ludvík Vaculík, Eva Jiřičná, Václav Cílek, Olga Sommerová, Jan Sokol, Marta Kubišová, Tomáš Halík). Divadlo Husa na provázku pravidelne hosťuje ako na českých scénach, tak i v zahraničí (New York, Budapešť, Paríž, Lodž, Petrohrad, Avignon), účastní sa medzinárodných i domácich festivalov a samo medzinárodné festivaly a projekty usporadúva. Každoročne spolupracuje so špičkovými českými režisérmi (Pitínský, Huba, Mikulášek, bratři Formanové, Goldflam a další). Získalo rad prestížnych nominácií a cien, niekoľkokrát bolo nominované na Divadlo roku.
Na Kremnické gagy prináša DHNP inscenáciu Jána Mikuša TROSEČNÍK III. Jedná sa o najmladšiu generáciu nadväzujúcu na legendárnu inscenáciu Bolka Polívku Trosečník z r. 1977. Klaunské predstavenie o veľmi vážnych veciach, o samote, o hľadaní seba samého, o neporaziteľnej nádeji a túžbe prežiť v akomkoľvek svete, to je autorská inscenácia čerstvého absolventa činohernej réžie Jána Mikuša. Predstaviteľ začínajúcej generácie je nielen talentovaným režisérom, ale tiež osobitým autorom a hercom – za inscenáciu Werther-Werther mu festival Příští vlna/Next wave udelil Oceánie Objav roka, v Ceně Konstantina Trepleva získal 2. miesto za najlepšiu pôvodnú hru roka, jeho inscenácie sa objavili na festivalech v Moskve či Londýne…
Dramaturgia: J. M. Hanzelová
Dramaturgická spolupráca: J. Kovalčuk
Hudba: T. David
Text piesne: podľa básne Alberta Caeira
Projekcia: T. Koňařík
Spev: A. Kubátová, M. Holenda, T. David
Výprava, scenár a réžia: J. H. Mikuš
Hrajú: Anežka Kubátová a Jiří Hajdyla
Boží hlas: J. Pecha
www.provazek.cz