Zlatý Gunár - Štatút
Štatút pre sezónu 2010/2011
Článok 1 – Konštituovanie
a) Akadémia Európskeho Festivalu humoru a satiry Kremnické gagy (ďalej len „Akadémia“) je reprezentatívne hodnotiace kolégium aktívnych umelcov a kritikov z oblasti tzv. živého umenia, ktorí žijú a pôsobia na Slovensku alebo v niektorom zo štátov Európskej únie. Akadémia je priamou pokračovateľkou Akadémie humoru Slovenska, ktorá vznikla a v rokoch 2004 – 2008 pôsobila v rámci Festivalu humoru a satiry Kremnické gagy (ďalej len „Festival“) na základe existencie tohto jedinečného podujatia uskutočňujúceho sa každoročne v Kremnici od roku 1981.
b) Zriaďovateľmi Akadémie sú hlavní organizátori Festivalu, ktorými sú: Mesto Kremnica, Nezisková organizácia NEO Bratislava, G.A.G.-umelecká agentúra, spol. s r.o. Banská Bystrica.
c) Akadémiu konštituujú zriaďovatelia pre každý ročník Festivalu osobitne. Nové zloženie navrhne vždy na začiatku sezóny Dramaturgický tím Festivalu (ďalej len „dramaturgovia“) z členov bývalej Akadémie humoru Slovenska (ďalej len „AHS“) a z renomovaných umelcov a odborníkov zo Slovenskej republiky. Krajiny Európskej únie v Akadémii zastupujú pozvaní a zúčastnení riaditelia kultúrnych inštitútov pôsobiacich na Slovensku a/alebo poverení zástupcovia veľvyslanectiev krajín EÚ na Slovensku. Členom Akadémie je aj zástupca Európskej komisie v Slovenskej republike. Celkový počet členov vrátane prezidenta Akadémie je max. 15.
d) Na čele Akadémie je prezident, ktorý je súčasne predsedom hodnotiacej poroty počas Festivalu.
e) Prezidenta Akadémie menuje na základe návrhu Hlavného realizačného tímu Festivalu riaditeľ Festivalu menovacím dekrétom najneskôr do 31. januára toho kalendárneho roka, v ktorom sa uskutoční Festival.
Článok 2 – Garancie
a) Organizačnými garantmi Akadémie sú hlavní organizátori Festivalu Kremnické gagy.
b) Odbornými garantmi Akadémie sú členovia reprezentačného a hodnotiaceho kolégia – akademici.
c) Organizační a odborní garanti Akadémie zaručujú slobodné, objektívne a nezávislé posudzovanie nominovaných diel a výkonov bez vplyvu akýchkoľvek osobných a/alebo skupinových záujmov.
d) Odborní garanti Akadémie vylučujú akúkoľvek svoju tvorivo-realizačnú účasť na posudzovaných dielach alebo výkonoch.
Článok 3 – Úlohy a ciele
a) Hlavnou činnosťou Akadémie je monitorovať slovenskú a európsku umeleckú scénu a priebežne vyhľadávať pozoruhodné umelecké diela a výkony, ktoré obsahujú prvky kvalitného humoru, satiry a/alebo hodnotnej zábavy. Prostredníctvom nominácií v jednotlivých žánroch (kategóriách) s následnou prezentáciou na Festivale upozorňovať a udelením prestížnych ocenení najlepším dielam a výkonom favorizovať tvorbu s najvyššou úrovňou humoru a satiry vo všetkých jeho umeleckých formách a prejavoch v rámci Európskej únie.
b) Dlhodobým cieľom Akadémie je motivovať a podporovať slovenských i zahraničných tvorcov k tvorbe čo najkvalitnejších a hodnotovo najvyspelejších umeleckých diel a výkonov s prvkami humoru, satiry a zábavy. Ambíciou Akadémie je aj hodnotovo orientovať a ovplyvňovať verejnú mienku k nezávislému umeleckému nadhľadu a tým aj ku kvalitnejšiemu životnému štýlu, kde humor, satira a kultivovaná zábava hrá nezanedbateľnú úlohu.
c) Úlohou Akadémie je aj zvyšovať a udržovať prestíž Festivalu.
Článok 4 – Členstvo
a) Členov Akadémie (ďalej len „akademici“) menuje na návrh dramaturgov riaditeľ Festivalu menovacími dekrétmi najneskôr do konca januára toho kalendárneho roka, v ktorom sa uskutoční Festival.
b) Za akademikov sú vymenovaní renomovaní umelci, dramaturgovia, režiséri, pedagógovia a/alebo kritici, ktorí sa humorom, satirou alebo kultivovanou zábavou v niektorom umeleckom odbore profesionálne zaoberajú alebo zaoberali. Členstvo v Akadémii je vymedzené len na jednu sezónu a podlieha súhlasu oslovenej osobnosti. S ukončením festivalu končí aj členstvo akademika v Akadémii.
c) Kolégium akademikov tvorí medzinárodnú hodnotiacu porotu, ktorá sa počas festivalu zúčastňuje všetkých prezentáciách nominovaných diel a výkonov a hlasovaním rozhodne o laureátoch v jednotlivých kategóriách.
d) Vymenovaný akademik je povinný osobne sa zúčastňovať nominovaných prezentácií diel a výkonov na Festivale. Ak akademik uvedie, že niektoré nominované dielo alebo výkon neuvidel, nepočul resp. si ho neprečítal, stráca právo hlasovať o udelení ceny v tej kategórii, v ktorej je ním uvedené nominované dielo alebo výkon zaradené.
e) Akademici majú počas sezóny právo odporúčať nominačnej komisii pozoruhodné umelecké diela a výkony, ktoré obsahujú prvky kvalitného humoru, satiry a/alebo hodnotnej zábavy zo Slovenska i z krajín Európskej únie.
f) Členstvo v Akadémii je čestné. Symbolická odmena zahŕňa len náklady spojené s hodnotením diel (napr. nákup literatúry) a dopravou na Festival a z Festivalu. Ubytovanie a stravovanie všetkých akademikov hradia zriaďovatelia Akadémie.
g) Počas Festivalu majú všetci akademici a prezident Akadémie štatút VIP hostí, ktorý ich oprávňuje voľne navštevovať všetky sprievodné predstavenia a podujatia festivalu.
h) Akademici sa pri svojej činnosti riadia týmto štatútom. Všetky ostatné pravidlá, zmeny a iné rozhodnutia
v činnosti Akadémie, ktoré neupravuje tento štatút, schvaľuje kolégium Akadémie za prítomnosti minimálne 2/3 akademikov. Prijaté rozhodnutie musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných akademikov.
Článok 5 – Nominačná komisia
a) Nominačnú (=výberovú) komisiu (ďalej len NK) tvoria dramaturgovia Festivalu Kremnické gagy, prezident Akadémie a riaditeľ festivalu. Dramaturgov navrhuje a schvaľuje Hlavný realizačný tím Festivalu vždy na začiatku sezóny, najneskôr do 30.10. kalendárneho roka.
b) Výkonným predsedom NK je jeden z dramaturgov Festivalu, ktorého zvolia členovia Dramaturgického tímu na začiatku sezóny, najneskôr 30.11. kalendárneho roka.
c) NK vyberá na Festival najlepšie umelecké diela a výkony za aktuálnu sezónu (september–jún) v jednotlivých kategóriách. Členovia NK jednotlivo alebo spoločne navštevujú odporúčané produkcie na základe korešpondenčných odporúčaní akademikov, osobných odporúčaní renomovaných odborníkov a/alebo doručených ponúk na CD/ DVD nosičoch.
d) Nominačná komisia zasadá vždy uprostred a na konci sezóny. NK zvoláva a riadi výkonný predseda a pri záverečnej nominácii musí mať nepárny počet členov (min. 5, max 9). Každý člen NK má jeden hlas.
e) NK podáva správu o definitívnych nomináciách prezidentovi a vymenovaným členom Akadémie najneskôr do 10 dní od záverečnej nominácie.
f) NK zverejní definitívnu nominačnú listinu najneskôr do 30 dní od záverečnej nominácie na webe Festivalu.
Článok 6 – Súťaž Zlatý gunár
a) Zriaďovatelia Akadémie vyhlasujú každý rok v rámci Festivalu prestížnu medzinárodnú súťaž o najlepšie umelecké diela a výkony, ktoré obsahujú prvky kvalitného humoru, satiry a/alebo hodnotnej zábavy.
b) Nominačná komisia navrhne a zaradí vytipované diela a výkony do kategórií podľa charakteru a/alebo žánru produkcie.
c) Návrhy na nomináciu môžu podávať najmä členovia Akadémie, dramaturgovia a prezident Akadémie i bývalí členovia AHS a Akademického pléna AHS.
d) Návrhy musia byť doručené členom NK písomne. Možno ich posielať prostredníctvom klasickej alebo elektronickej pošty na adresu výkonného predsedu NK alebo hlavného dramaturga Festivalu (s uvedením názvu diela, autora, výkonného umelca a miesto, resp. čas najbližšieho uvedenia navrhovaného diela alebo výkonu), alebo vyplnením dotazníkového formulára.
e) 30. jún je uzávierkou súťaže Zlatý gunár pre navrhované diela a výkony za predošlú sezónu. Vyhlásenie laureátov sa uskutoční na najbližšom Festivale.
f) Do súťaže nemôžu byť nominované také produkcie, ktoré nikto z dramaturgov, resp. členov NK nevidel osobne alebo na zázname doručenom NK na elektronickom nosiči do uzávierky súťaže.
g) Do súťaže môžu byť navrhnuté iba také produkcie, ktoré primárne vznikli v poslednej sezóne a autorské práva tvorcov sú nespochybniteľné. Táto podmienka platí len pre diela a výkony vzniknuté na území Slovenskej republiky.
h) Pokiaľ NK neodporučila za poslednú sezónu v niektorej kategórii do súťaže žiadne pozoruhodné diela alebo výkony, Akadémia v tej kategórii nevyhlási žiadneho laureáta a ocenenie Zlatý gunár môže udeliť navyše v inej kategórii.
i) Diela a výkony, na ktorých sa vymenovaný akademik podieľal ako tvorca, spoluautor, realizátor alebo zastupujúci manažér, nemôžu byť nominované do súťaže, na Festival však môžu byť pozvané ako hosťujúca produkcia. Výnimkou sú autorské diela staršie ako 1 rok, ktoré so súhlasom a bez aktívneho pričinenia autora (akademika) použili alebo realizovali iní autori alebo realizátori a vytvorili nové (spoločné) dielo.
j) Nominácia je oficiálnym pozvaním na Festival. Dramaturgia zaradí nominované dielo alebo výkon do oficiálneho programu Festivalu určeného pre verejnosť po dohode s realizátormi diela a jeho prezentáciu označí osobitne ako nominovanú produkciu. V prípade, že k vzájomnej dohode o podmienkach účasti na festivale z akýchkoľvek príčin nedôjde, t.j. prezentácia nominovaného diela alebo výkonu sa na festivale neuskutoční, nominované dielo alebo výkon bude vyradené z nominácie a nebude Akadémiou ani hodnotené.
i) Na Festivale nebudú Akadémiou hodnotené tiež také diela, ktoré z akýchkoľvek príčin účinkujúci umelci zrušili, neuskutočnili celé alebo obsahovali prvky neznášanlivosti, rasizmu, xenofóbie, prípadne urážali ľudskú dôstojnosť a/alebo náboženské presvedčenie.
Článok 7 – Kategórie
a) Umelecké diela a výkony, ktoré obsahujú prvky kvalitného humoru, satiry a/alebo hodnotnej zábavy sú rozdelené do 6 kategórií. Počet autorov alebo účinkujúcich v produkcii nie je rozhodujúci.
b) Zaradenie nominovaných diel a výkonov schvaľuje NK, v sporných a nejednoznačných prípadoch má Akadémia právo počas Festivalu nominované dielo alebo výkon presunúť a hodnotiť v inej kategórii. Na presune do inej kategórie sa musí zhodnúť najmenej 2/3 členov Akadémie.
c) Kategórie:
1. Divadelné inscenácie a kabarety
2. Hudobné produkcie (všetky žánre)
3. Pouličné a pohybové produkcie (klaunérie, žonglovanie, kúzla a ilúzie, sochy, pantomíma, tanec)
4. Produkcie pre deti (bábkové, divadelné, hudobné apod.)
5. Karikatúry a iné recesistické výtvarné diela
6 Literárne, žurnalistické diela a umelecký prednes (*zatiaľ len súťaž krajín V4)
d) Osobitné ocenenia:
1. Cena Stana Radiča za objav roka
2. Trafená hus – cena za niečo nad čím aj humoristom rozum zastane (**zatiaľ len národná súťaž)
3. Cena za „celoživotnú tvorbu humoru a/alebo satiry“.
4. Cena organizátorov Festivalu Kremnické gagy.
e) GRAND PRIX Festivalu Kremnické gagy.
Článok 8 – Hlasovanie
a) Hlasovanie o nomináciách sa uskutoční najneskôr do piatich dní od ukončenia sezóny na zasadnutí NK.
b) Hlasovanie o laureátoch cien v jednotlivých kategóriách a o hlavnej cene GRAND PRIX sa uskutoční na spoločnom hodnotení Akadémie počas Festivalu po prezentácii všetkých diel a výkonov na Festivale. Hodnotiace zasadnutie Akadémie zvoláva prezident Akadémie, riadi ho výkonný predseda NK. Akademici pred hlasovaním čestne vyhlásia, že sa s nominovaným dielom dostatočne zoznámili, t.j., že ho videli, počuli alebo prečítali.
c) Pri hlasovaní o udelení cien v jednotlivých kategóriách a o hlavnej cene musia byť prítomní všetci akademici.
d) Pri hlasovaní o nomináciách i pri hlasovaní o udelení ceny rozhoduje nadpolovičná väčšina.
e) Hlas prezidenta Akadémie má v prípade nerozhodného výsledku dvojnásobnú váhu (len pri hlasovaní o udelení ceny).
f) Ak v niektorej kategórii ani jedna nominácia nezíska väčšinu hlasov, cena v danej kategórii sa neudelí.
g) V prípade vyrovnanej úrovne diel, alebo výkonov v tom istom žánri môže Akadémie cenu rozdeliť, resp. rozhodnúť o ocenení „ex-equo”. Akadémia môže v jednej kategórii udeliť najviac dve ceny.
h) Zverejnenie laureátov Zlatého gunára v jednotlivých kategóriách i osobitných ocenení sa uskutoční na záver Festivalu v Kremnici.
Článok 9 – Ceny
a) Medzinárodnou cenou v každej kategórii je „Zlatý gunár“, trojrozmerné výtvarné umelecké dielo znázorňujúce štylizovanou formou figurínu gunára. Symbolika pochádza z čias založenia Festivalu humoru a satiry Slovenské (neskôr Kremnické) gagy, kedy jeho tvorcovia odvodzovali prvotný vznik humoru na svete od obyčajnej husi („...gág, gág...”). Z tých čias pochádza aj medzinárodne zrozumiteľný názov festivalu „GAGY“. Logom festivalu je od roku 2006 postava gunára v tvare kilovca so značkou Kg.
b) Podobu štylizovanej kovovej sošky Zlatého gunára majú aj osobitné ocenenia – s výnimkou národnej „anticeny“ Trafená hus, ktorá sa odlišuje od Zlatého gunára viacerými výtvarnými znakmi.
c) Akadémia môže „ad hoc“ udeliť ešte zvláštne – recesistické ceny: Za rozvoj humoru, Za brzdu humoru, Za kúzlo nechceného a pod. Tieto ceny nemajú podobu Zlatého gunára ani Trafenej husi.
d) Od roku 2011 udeľujú na návrh dramaturgov cenu Zlatý gunár aj hlavní organizátori Festivalu. Cena sa odlišuje od ostatných cien iným odtieňom patiny.
e) Od roku 2011 udeľuje Akadémia medzinárodnú hlavnú cenu GRAND PRIX, ktorá je určená pre najlepšie dielo alebo výkon ročníka Festivalu. Hlavná cena je väčšia približne o 1/3 a od ostatných cien sa odlišuje aj iným odtieňom patiny.
f) Akadémia odovzdáva ceny laureátom na slávnostnom galaprograme v závere festivalu. Ceny odovzdávajú akademici zastupujúci jednotlivé kategórie spolu so zástupcami Európskej únie. Cenu za organizátorov odovzdáva riaditeľ festivalu a hlavnú medzinárodnú cenu GRAND PRIX odovzdáva prezident Akadémie. V prípade, že si autori a/alebo tvorcovia cenu osobne neprevezmú, bude im doručená na korešpondenčnú adresu do 30 dní od skončenia Festivalu.
g) Okrem hlavnej ceny môže Akadémia udeliť aj tzv. Medailu humoristov za záchranu slovenského humoru a významnú pomoc pre Festival. Táto cena je určená pre dlhoročných partnerov a podporovateľov festivalu Kremnické gagy.
h) Výrobu všetkých cien zabezpečujú i financujú zriaďovatelia Akadémie z rozpočtu Festivalu.
Článok 10 – Schválenie a zverejnenie
a) Tento štatút schválili zriaďovatelia = hlavní organizátori Festivalu 21. novembra 2010 a od tohto dňa platí až do 30. septembra 2011. Jeho platnosť sa automaticky predlžuje o ďalší rok v tom v prípade, ak v jeho obsahu nenastanú podstatné zmeny alebo doplnky.
b) Štatút Akadémie so súťažou „Zlatý gunár“ má charakter verejnej listiny a garanti Akadémie ho dňom účinnosti zverejnia na webovej stránke Festivalu a jeho text poskytnú tlačeným a elektronickým médiám.
c) Meno prezidenta a vymenovaných akademikov na aktuálnu sezónu bude uverejnené na webovej stránke Festivalu najneskôr do 31. januára kalendárneho roka, v ktorom sa uskutoční Festival.
Kremnica 1. decembra 2010
RNDr. Zuzana Balážová, primátorka
Mesto Kremnica
Mgr. Pavol Kelley, producent Festivalu
Nezisková organizácia NEO Bratislava
MgA. Ján Fakla, riaditeľ Festivalu
G.A.G. - umelecká agentúra, spol. s r.o. Banská Bystrica