GAŠPARKO v podaní SĽUKu (SK) zatancuje deťom
Scénická forma je postavená na spojení tradičného bábkového divadla a ľudového tanca a hudby. I keď ide o tradičné podoby umenia, spôsob spracovania je aktuálny a rešpektuje svet malých súčasníkov.
Program si kladie za cieľ aktivizovať deti a zapájať ich priamo do diania na scéne, ba ide ešte ďalej: deti vťahuje do deja, dáva im úlohy, prostredníctvom ktorých deti pomáhajú Gašparkovi hľadať zlých čertov, radia čo má robiť, dokonca sú i priamo zapojení do jednoduchých tanečných rytmov.
Program je určený najmä deťom predškolského veku a deťom prvého stupňa základných škôl, ale jeho štruktúra ho stavia i do polohy rodinného predstavenia.
Dĺžka programu: 60 minút. Viac na: http://www.sluk.sk/index.php?i=108
Choreografia: Ján Blaho
Hudba: Stanislav Palúch
Kostýmy a scéna: Eva Jiřikovská
Bábky: Beata Westrych - Zázrivec
Design: Martin Šútovec
Námet, scenár a réžia: Juraj Hamar
Účinkuje: tanečný súbor
SĽUK – Slovenský ľudový umelecký kolektív – profesionálne umelecké teleso, pôsobiace v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie folklóru na Slovensku.
Programy SĽUKu vychádzajú z autentických podôb slovenského ľudového umenia. Jeho pôvodná tvorba sa počas desiatok umeleckých sezón natrvalo zaradila nielen do slovenského, ale aj do európskeho kultúrneho dedičstva. Hudobný a tanečný prejav tohto telesa nesporne patrí medzi najbohatšie a najrozmanitejšie vo svete. SĽUK predstavuje národné umenie v pôvodnej, ale aj súčasnej modernej scénickej podobe. Má tanečný súbor, malý ľudový orchester a pravidelne spolupracuje s poprednými osobnosťami tanečného, hudobného a výtvarného umenia.
SĽUK vznikol v roku 1949. Na tvorbe jeho programu sa od začiatku podieľali významní slovenskí umelci. Prvý program vytvorili umelecký vedúci Pavol Tonkovič, hudobný skladateľ Alexander Moyzes, choreograf Štefan Tóth, dirigent Milan Novák, zbormajster Vojtech Adamec a návrhárka krojov Irena Tonkovičová. Najvýznamnejšou osobnosťou v histórii telesa je choreograf Juraj Kubánka, ktorý pre SĽUK vytvoril takmer 120 tancov. Z ďalších choreografov sa do histórie výrazne zapísali Jaroslav Moravčík a Ján Ďurovčík. Hudobný profil SĽUKu najrozsiahlejšou tvorbou ovplyvnili Július Móži, Tibor Andrašovan, Svetozár Stračina, Jozef Pálka a ďalší.