Jaroslav Filip a Stanislav Radič

JAROSLAV FILIP (2005)
* 22. 6. 1949 Hontianske Moravce
† 11. 7. 2000 Bratislava
Skladateľ, spevák, režisér, humorista, dramaturg, herec. Človek hromadného výskytu. Absolvoval konzervatórium v Žiline, neskôr hrával v bratislavskom vysokoškolskom klube „Véčko” so skupinou Petra Lipu Blues Five. Pracoval aj v agentúre Slovkoncert. V roku 1976 ukončil štúdium filmovej a televíznej scenáristiky a dramaturgie na VŠMU. V rokoch 1977 – 1980 pracoval ako redaktor Slovenského rozhlasu, neskôr ako dramaturg Poetického súboru Novej scény v Bratislave. V divadle U Rolanda pôsobil ako herec. Od konca 60. rokov spolupracoval so špičkovými slovenskými a českými hudobníkmi (Dežo Ursiny, Richard Müller, Hana Hegerová, Iva Bittová, Jiří Stivín, Jaromír Nohavica, Provisorium, atď.). V 90. rokoch bol v slobodnom povolaní, neskôr založil produkčné agentúry Filipson a For Media. Dlhé roky sa autorsky, hudobne i herecky podieľal na predstaveniach Milana Lasicu a Júliusa Satinského (kabaret Ktosi je za dverami, albumy Bolo nás jedenásť, S vetrom o preteky, My a Sťahovaví vtáci). Skomponoval desiatky scénických hudieb k divadelným a televíznym inscenáciám, tvoril filmovú hudbu k hraným i dokumentárnym filmom. Ako člen tvorivej skupiny slovenských humoristov (Š. Skrúcaný, M. Noga, Z. Tlučková, R. Piško a S. Radič) autorsky, režijne a herecky spolupracoval na mnohých zábavných rozhlasových a televíznych programoch.. Obľúbená bola najmä spoločná rozhlasová talkshow so Stanom Radičom Záložňa, ale aj Noční vtáci, ktorí vznikali v spolupráci s Romanom Kittlerom a neskôr jeho starším synom Jarom. Ako herec sa predstavil aj vo viacerých slovenských a českých inscenáciách a filmoch.
STANISLAV RADIČ (2005)
* 7. 5. 1955 Kalinovo (okres Poltár)
† 8. 4. 2005 Bratislava
Scenárista, moderátor, humorista. Vyštudoval sociológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Niekoľko rokov pracoval v Metodicko-výskumnom kabinete Slovenského rozhlasu. V rokoch 1983 – 1992 bol členom Redakcie zábavných žánrov Československého rozhlasu v Bratislave, od roku 1990 bol jej vedúcim. V tom čase bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady za VPN, jeho pôsobenie v parlamente však bolo krátke. Od roku 1993 pôsobil ako umelec „na voľnej nohe”. Autorsky spolupracoval najmä s Jaroslavom Filipom. Od roku 1994 spolu moderovali vyše šesťsto talk šou (do roku 2000 Záložňu v rádiu Twist a potom Úschovňu v rádiu Expres). Ako autor a účinkujúci sa rovnako podieľal na cykloch zábavníkov Humorikon a Apropo plus. Stanislav Radič bol autorom aforizmov, humoresiek či fejtónov, publikovaných v časopisoch Nedeľná Pravda, Stop, Roháč, Rodina, Smena. Od roku 1989 publikoval v periodikách SME, Domino, Plus 7 dní, Smer, atď. Medzi jeho tvorbu patria aj rozhlasové hry, divadelné komédie a desiatky televíznych scenárov k filmom či humoristickým seriálom (Apropo, Telecvoking, Reservé, Kaviareň u Filipa, Sedem, s. r. o.), kde účinkoval ako herec aj moderátor. Spoluzaložil neziskovú organizáciu NEO a agentúru Filipson.V roku 2003 sa pripojil k revitalizácii festivalu Kremnické gagy, ktorého sa stal dramaturgom.
Autor reliéfov: Miroslav Rónai
Narodený 22. 9. 1957 v Kremnici
1972 – 1976 študent SUPŠ Kremnica
1976 – 1993 pracovník medailérskeho ateliéru Štátnej mincovne v Kremnici
Účastník medzinárodných výstav FIDEM po celej Európe a viacerých výstav v Čechách a na Slovensku. Autor pamätných mincí, autor návrhu a realizácie mince 10 Kčs s portrétom T. G. Masaryka, reliéfu štátneho znaku ČSFR na všetkých obehových minciach. Autor najvyššieho štátneho vyznamenania SR (Rad bieleho dvojkríža). V súčasnosti žije a tvorí ako výtvarník v slobodnom povolaní v Kremnici.